"Türkiyə Mərkəzi Bankı bazarları sakitləşdirmək üçün güclü mesaj verməlidir"
Birləşmiş Krallığın bank və maliyyə xidmətləri şirkəti "Standart Chartered", Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın faiz endirimi çağırışından sonra Türkiyə Mərkəzi Bankının (TCMB) bazarları sakitləşdirmək üçün sərt pul siyasətinə güclü bir şəkildə bağlı olduğunu qeyd etməsi lazım olduğunu açıqlayıb."Standart Chartered Bank", Türkiyə Mərkəzi Bankının bugünkü yığıncağında faizlərdə hər hansı bir dəyişiklik edəcəyini gözləmir.
Marja xəbər verir ki, TCMB-nin indiyə qədər real faizləri müsbətdə saxlamağa çalışdığını qeyd edən bank, İyul ayında yüksələn inflyasiya ilə hazırda real faizlərin az qala sıfır olduğunu vurğulayıb. Bank, TCMB-nin 14,1%-lik və bazarın isə 16,3%-lik il sonu inflyasiya proqnozuna baxmayaraq 2021-ci ilin sonu üçün inflyasiya proqnozunun 15,2% olduğunu bildirib.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın faiz endirimi çağırışından sonra TCMB-nin bazarları sakitləşdirmək üçün sərt pul siyasətinə güclü bir şəkildə bağlı olduğunu qeyd etməsi lazım olacağını bildirən "Standart Chartered Bank", faiz endirimi edilmədən əvvəl inflyasiyada nəzərəçarpacaq geriləmə olması lazım olduğunu da vurğulayıb. Bank, Avqust yığıncağının pul siyasəti mətnindəki "tonu" yaxından izləyəcəklərini qeyd edib.
"Standart Chartered", 2021-ci ildə Türkiyə iqtisadiyyatının 5% artacağını, il sonunda Mərkəzi Bankın faizinin 16% səviyyəsində olacağını təxmin edir (hazırda 19%-dir - red).