Türk Lirəsi üçün mühüm gün çatdı - BU QƏRAR HƏLLEDİCİ OLACAQ
Bu gün Türkiyə Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqlayacaq. Əksər bazar iştirakçıları Türkiyə Mərkəzi Bankının pul siyasəti faizini 19%-də dəyişməz saxlayacağını gözləyirlər.
Marja xəbər verir ki, TCMB-nin bugünkü iclası çox həlledicidir. Çünki bir müddət əvvəl Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Mərkəzi Bankın avqust ayından etibarən faiz azaltmağa başlayacağını və nəticədə də inflyasiyanın düşəcəyini bildirib. TCMB-nin ölkə Prezidentinin göstəişi ilə qərar qəbul edib - etməyəcəyi maraq mövzusudur.
İsveçrə bankı və maliyyə xidmətləri şirkəti "Credit Suisse"ın iqtisadçıları Türkiyə Mərkəzi Bankının (TCMB) Avqust yığıncağında faizi endirməsi ya da faiz endirimi üçün Sentyabra işarə etməsi vəziyyətində qısa müddətdə ABŞ dolları/TL (Türk Lirəsi) məzənnəsinin 8,80-i test edə biləcəyini nəzərdə tuturlar.
"Credit Suisse"ın analitikləri hazırladıqları dollar/TL analizində qısa müddətdə məzənnənin 8,30 səviyyələrinə doğru düşməsinin mümkün görünmədiyini qeyd ediblər.
Almaniya bankı Deutsche Bank TCMB-nin Noyabr ayında faiz endiriminə başlayacağını gözləyir. Banka görə, TCMB bu il Noyabr və Dekabrda olmaqla faizini 1 bənd endirərək 19%-dən 18%-ə azaldacaq.
Türkiyə Mərkəzi Bankı faiz qərarını Bakı vaxtı ilə saat 15:00-da açıqlayacaq.