Neftin qiyməti 64 dollara yaxınlaşdı -YENİLƏNİB
Neft qiymətləri, Səudiyyə Ərəbistandakı son hadisələrin ardından iki ilin ən yüksək səviyyəsinə qalxıb.
Səudiyyə Ərəbistanında 11 şəhzadənin, nazirlərin, investorların və milyaderlərin korrupsiya ilə mübarizə çərçivəsində həbs olunması neft qiymətlərinin bahalaşması ilə nəticələnir.
"Marja" xəbər verir ki, Bakı vaxtı ilə saat 21:15-də Brent neftinin qiyməti 63,82 dollar olub. Neft bu gün 2,8% bahalaşıb. Ümumiyyətlə həbslərdən sonra neftin qiyməti 4,5% ətrafında artıb.
Ölkənin qabaqcıl iş adamlarından, dünyanın ən varlı insanları arasında yer alan Şahzadə Əl Vəlid bin Talal da həbs olunanlar arasında yer alır. Şahzadənin dünyanın bir neçə iri şirkətində və bankında investisiyaları var. Əl Vəlid bin Talal OPEC-in hasilatın azaldılması müqaviləsinə qarşı çıxırdı. Həbslərdən sonra, hasilatın azaldılması müqaviləsinin tərəfdarı olan varis şahzadə Məhəmməd bin Salman qarşısındakı daha bir maneə götürülüb. Bu səbəbdən neft qiymətləri yüksəlir.