Rusiyadan AZAL açıqlaması - VİDEO
Rusiya Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin rəhbərinin AAZL-ın təyyarəsinin qəza etməsilə bağlı açıqlaması dərc edilib. O iddia edib ki, təyyarənin qəzaya uğradığı saatlarda Qroznı ərazisində vəziyyət son dərəcə ağır olub. Qroznı hava limanı ərazisində Ukrayna pilotsuz uçan aparatlarının hücumlarına görə “Xalça” planı elan edilib. Təyyarə komandiri onu iki dəfə Qroznı endirməyə cəhd edib. Ona eniş üçün başqa hava limanları təklif olunub, lakin komandir Aktauya getməyə qərar verib.Rusiya Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin rəhbəri Dmitri Yadrov belə açıqlama verib:
- Təyyarənin qəzaya uğradığı saatlarda Qroznı yaxınlığında vəziyyət çətin idi, Ukrayna pilotsuz uçan aparatlarının hücumları baş verirdi. Buna görə, “Xalça” planı elan edilib.
- Qroznı hava limanında qatı duman olub, gəminin komandiri təyyarəni ona endirmək üçün iki uğursuz cəhd edib.
- Qroznıya enməyə cəhd etdikdən sonra təyyarə komandirinə başqa hava limanları təklif edilsə də, o, Aktauya getməyə qərar verib.