"Portfelimizdə olan layihələrin toplam dəyəri 4 milyard manatdan çoxdur"
Hal-hazırda bizim departament tərəfindən müxtəlif mərhələdə olan toplam 20-dən çox layihə həyata keçirilməkdədir. Portfeldə olan ümumi layihələrin toplam dəyəri 4 milyard manatdan çoxdur. Bir sözlə, məqsədimiz Azərbaycan Dəmir Yollarında icra olunan layihələrin beynəlxalq standartlar və “best practice”-ə uyğun olaraq yüksək peşəkarlıqla idarə edilməsini təmin etməkdir.
O qeyd edib ki, ADY dəmir yolları infrastrukturunun yenilənməsi üçün təkcə dövlət büdcəsini deyil, eyni zamanda daxili resursları və vəsaitləri hesabına da bir sıra layihələri icra edir:
"Misal olaraq deyə bilərik ki, təkcə 2023-cü ildə 35 milyon manata qədər vəsait mövcud infrastrukturun ən kritik təmirə ehtiyacı olan layihələrin icrasına yönləndirilib və bu məbləğin növbəti illərdə daha da artırılmasını planlaşdırırıq. Bu layihələrə misal olaraq, Biləcəridə dəmir yolu parkında aparılan təmir işləri, yeni platformaların tikintisi, müxtəlif istiqamətlər üzrə toplam 50 km-ə qədər dəmir yolu xəttinin yenilənməsi və s. işləri qeyd edə bilərik. Növbəti il üçün isə, 8 ədəd qəzalı vəziyyətdə olan dəmir yolu körpülərinin Azərbaycan Dəmir Yollarının daxili resursları hesabına tikilməsi planlaşdırılıb".