"Putin sülh sazişinin bağlanması məsələsini ciddi şəkildə nəzərdən keçirmir"
Bloomberg mənbələrə istinadən iddia edir ki, NATO ölkələrinin Ukraynadakı vəziyyəti həll etmək üçün Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə dialoq aparmağa dəyib - dəymədiyinə dair müxtəlif fikirləri var.
Marja xəbər verir ki, Agentlik bu barədə məlumatlı olan mənbələrə istinad edir.
Bloomberg-in məlumatına görə, NATO-nun Ukraynaya hansı silahların göndərilməsi və Putinlə danışıqların “faydalı” olub-olmaması ilə bağlı müxtəlif fikirləri var.
Xüsusilə Fransa və Almaniya hesab edirlər ki, tezliklə atəşkəs əldə olunmalı və sonra rus qoşunları Ukraynadan çıxarılmalıdır. Onlar dialoqun tərəfdarıdırlar.
Digər NATO üzvləri hesab edir ki, Paris, Berlin və Moskva arasında dialoq əks-məhsuldardır və bir sənəddə deyildiyi kimi, “Putinin əlinə oynayır”. Söhbət Böyük Britaniya, Polşa və Macarıstan istisna olmaqla, Şərqi və Mərkəzi Avropanın bir sıra ölkələrindən gedir.
Agentlik əlavə edib ki, onlar danışıqlara şübhə ilə yanaşırlar, çünki hesab edirlər ki, Rusiya lideri sülh sazişinin bağlanması məsələsini ciddi şəkildə nəzərdən keçirmir.
“Rusiya qoşunları tamamilə çıxarılmadan Ukraynanı sülh sazişinə sövq edənlər “Putinə xidmət edir”.