Unilever bəzi qida brendlərini satmağı planlaşdırır
Unilever-in baş direktoru Hein Şumaxer ümumi satışları təxminən 1 milyard avro (1,05 milyard dollar) olan bir neçə qida markasını satmağı nəzərdən tutduqlarını açıqlayıb.Dünyanın ən böyük qida məhsulları istehsal edən şirkətlərindən biri olan Unilever-in bir müddətdir gündəmdə olan qida bölməsində bəzi markaları satmaq planını şirkətin yüksək səviyyəli rəhbəri ictimaiyyətə açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Hollandiyanın FD qəzetinə danışan Unilever-in baş direktoru Hein Şumaxer (Hein Schumacher), ümumi satış gəliri təxminən 1 milyard avro olan qida markalarının satılacağını bildirib.
Şumaxer, Unilever-in qida biznesini sadələşdirmək üçün daha əvvəl elan etdiyi planı çərçivəsində hansı brendləri satmağı nəzərdə tutduqlarını açıqlamayıb.
Dünya miqyasında 400-ə yaxın brendi olan Unilever, xüsusilə də Avropada özünün ən güclü 30 brendinin marketinqinə və biznesini sadələşdirməyə daha çox diqqət yetirmək üçün son bir il ərzində fəaliyyətinə əsaslı dəyişikliklər etməyə çalışır.
Mart ayında Unilever "Magnum" və "Ben & Jerry's" kimi brendlərin olduğu dondurma bölməsini satacağını açıqlamışdır.
Şumaxer bildirib ki, o, "kifayət qədər müxtəlif qida brendləri portfelini" kiçiltməyi hədəfləyir və souslar, ədviyyatlar və restoranlar üçün digər peşəkar məhsullara fokuslanır.