Dollar indeksindəki yüksəliş davam edərsə, qızıl daha da ucuzlaşa bilər - GÜNƏ BAXIŞ
Çərşənbə axşamı açıqlanan iqtisasi göstəricilərə əsasən ABŞ-da mall-ticarət kəsiri, aylıq müqayisədə 2% artaraq 91.5 milyard dollara çatmış, “S&P Case-Shiller Milli Mənzil Qiymətləri İndeksi, keçən ilin dekabr ayında illik müqayisədə 5.8% artaraq əvvəlki aylara nəzərən artım tempi zəifləyib.
Həmçinin Amerikadan “Conference Board” İstehlakçı Güvən İndeksi, fevral ayında da geriləməyə davam edərkən, istehlakçıların 12-aylıq inflyasiya gözləntiləri 6.7%-dən 6.3%-ə qədər azalıb.
İnvestorların diqqət mərkəzində olan FED rəsmilərinin açıqlamalarına gəldikdə isə Çikaqo FED sədri Austan Qolsbi Monetar siyasıtlı bağlı qərarlar zamanı bazar reaksiyalarına çox etibar etməyin təhlükəli və səhvsəhv olduğunu bildirib.
Nəticədə cari ticarət həftəsinin ilk günü geriləyən dollar indeksi yenidən yeksələrək 104.50 bənd həddinin üzərində qərarlaşıb. Dolların bahalaşması fonunda isə EUR/USD məzənnəsi 1.0640, GBP/USD məznnəsi isə 1.2140 hədlərində müqavimətlə qarşılaşaraq müvafiq olaraq 1.0560 və 1.2010 hədlərinə qədər geriləyib.
Texniki olaraq baxdıqda qızılın 4 saatlıq qrafikində formalaşmış divergensiyanın fonunda 1805$ həddindən dəstək alaraq bahalaşan qızıl 1830$-a kimi yüksəlib. Təhlillərə əsasən dollar indeksindəki yüksəliş davam edərsə, qiymətli metalın bir unisya üzrə dəyəri yenidən 1820$ və 1800$-a kimi ucuzlaşa bilər.