Ölkələrin neft ticarətində dollardan imtina etmələri ABŞ-ın gücünə təhlükə yaradacaq
"Bir sıra ölkələrin nefti dollarla ticarət etməkdən imtina etməsi Amerika valyutasının dəyərinə, eləcə də ABŞ-da inflyasiya və faiz dərəcələrinə ciddi mənfi təsir göstərə bilər".
Marja xəbər verir ki, bunu Ronald Reyqan dövründə Ağ Evin əməkdaşı olmuş Paul Craig Roberts "Vaşinqtonun gücü dollarla birlikdə düşəcək" məqaləsində yazıb.
“Səudiyyə Ərəbistanının hökumətin neftə görə ödənişləri dollardan başqa valyutalarla qəbul etməyə hazır olması ilə bağlı son açıqlaması mətbuatın diqqətdən kənarda qaldığı mühüm açıqlamadır.
Müəllif yazır ki, dolların dəyərini və onun ehtiyat valyuta kimi rolunu qorumaq üçün neft-dollar sistemi yaradılıb.
"Yarım əsr ərzində neft dolları ABŞ dollarının dəyərini dəstəkləyib, Amerikanın böyük büdcəsini və ticarət kəsirlərini maliyyələşdirib. Səudiyyəlilər nefti dollarla hesablamaqla ABŞ dollarına qlobal tələbi təmin etdilər. Dollara bu tələb olmasaydı, dollar daimi güclü ola bilməzdi. Eyni zamanda, ABŞ-ın pul təklifi dolların digər valyutalara nisbətdə mübadilə dəyərini aşağı salacaq”, - məqalədə deyilir.
ABŞ idxaldan asılıdır və artan ticarət kəsiri dolların mübadilə dəyərini sarsıdacaq və yüksək inflyasiyaya səbəb olacaq. Roberts qeyd edir ki, neft alışı üçün dollara ehtiyacı olduğundan ölkələr dollarlarını valyutadan çox ABŞ xəzinə istiqrazları şəklində saxladılar və bu, Amerikanın böyük büdcə kəsirini maliyyələşdirməyi asanlaşdırdı.
O, etiraf edir ki, son illərdə rəsmi Vaşinqton “sanksiyalar və aktivlərin müsadirəsi yolu ilə dolların ehtiyat (rezerv) valyuta rolundan çox sui-istifadə edib. Bir çox ölkələr, Vaşinqtonun onları hədələmək və cəzalandırmaq imkanından qaçmaq üçün ticarəti öz valyutaları ilə həll etməyə hazırdırlar”.
"Əgər Səudiyyə Ərəbistanı neft ticarətində dollardan imtina etsə, dollara tələb və dolların dəyəri aşağı düşəcək. Bu, Vaşinqtonun gücü və Amerika banklarının maliyyə gücü üçün ciddi təhlükədir. Belə olan halda amerikalılar ciddi inflyasiya və ABŞ-ın büdcə kəsirini maliyyələşdirmək üçün lazım olan yüksək faiz dərəcələri ilə üzləşəcəklər", - deyə müəllif yekunlaşdırır.