"Premium Bank"ın xalis mənfəəti 3 dəfəyə yaxın artıb
"Premium Bank" ASC 2022-ci il üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, "Premium Bank" ASC 2022-ci ili 5 milyon 466 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank 2021-ci ili 1 milyon 935 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Premium Bank"ın xalis mənfəəti 2,8 dəfə artıb. Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından və xərclərin azaldılmasından qaynaqlanır.
2022-ci ildə "Premium Bank"ın əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 48 milyon 860 min manat, əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 38 milyon 315 min manat, gəlirlər xərcləri üstələdiyindən əməliyyat mənfəəti 10 milyon 545 min manat təşkil edib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ildə Bankın əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 47 milyon 112 min manat, əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 47 milyon 826 min manat, xərclər gəlirləri üstələdiyindən əməliyyat zərəri 714 min manat təşkil etmişdi.
2021-ci ildə "Premium Bank", mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlardan azad olmuş 5 milyon 147 min manatın hesabına mənfəətə çıxmışdı. Ötən il bank 1 milyon 904 min manat mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara ayırıb.
"Premium Bank"ın cəmi aktivləri 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 68 milyon 137 min manat azalaraq 692 milyon 202 min manata düşüb. Bank 2021-ci ilin sonunda 760 milyon 339 min manat cəmi aktivlərə malik idi. O cümlədən, müştərilərə verilmiş kreditlər (kredit portfeli) 71 milyon 108 min manat azalaraq 436 milyon 968 min manata geriləyib. Bank 2021-ci ilin sonunda 508 milyon 76 min manat cəmi kredit portfelinə malik idi.
Ötən il "Premium Bank"da cəmi depozitlər 51 milyon 870 min manat azalaraq 518 milyon 360 min manatdan 466 milyon 490 min manata düşüb. Bankda fiziki şəxslərin depozitləri 13 milyon 407 min manat artıb, hüquqi şəxslərin depozitləri isə 65 milyon 277 min manat azalıb.
31 Dekabr 2022-ci il tarixində "Premium Bank" 175 milyon 718 min manat məcmu kapitala malik olub.