Avropada qazın qiymətinin min kubmetr üçün 500 dollara düşəcəyi gözlənilir
Yaxın aylarda qazın qiyməti min kubmetr üçün 500 dollara düşə bilərYaxın aylarda qazın qiyməti 1000 kubmetr üçün 500 dollara düşə bilər.
Marja xəbər verir ki, bunu BitRiver-in maliyyə analitiki Vladislav Antonov “İzvestiya” ya müsahibəsində təklif edib.
Nəşrin məlumatına görə, 2023-cü ilin əvvəlindən “mavi yanacaq” 25%-dən çox ucuzlaşıb. Yanvarın 17-də mavi yanacağın Avropada birja qiyməti 2021-ci ilin avqustundan bəri ilk dəfə olaraq 1000 kubmetr üçün 600 dollardan aşağı olub. Qiymət ilin əvvəlində 800 dollar ətrafında idi.
FG Finam-ın analitiki Sergey Kaufmanın fikrincə, belə dinamika Avropa ittifaqı ölkələri üçün ən əlverişli ssenarinin reallaşması ilə bağlıdır.
"Son bir ayda Avropada hava anomal isti olub, LNG tədarükü davamlı olaraq yüksək səviyyədə olub, külək istehsalı yaxşı göstəricilər nümayiş etdirib. Nəticədə son bir neçə həftədə anbarlardan qaz demək olar ki, istehlak edilməyib və onların doluluğu tarixi maksimuma yaxındır”, – Kaufman qeyd edib.
Eyni zamanda o vurğulayıb ki, yaxın həftələrdə Avropada soyuqlar gözlənilir və qiymətlər yenidən 800 dolları keçə bilər və əlavə olaraq, Çində LNG-yə tələbin ehtimal olunan bərpası qiymət artımına kömək edə bilər.