"Rusiya iqtisadiyyatında 20% azalma proqnozlaşdırırdılar, amma 2,5 faiz kiçildi" - PUTİN
Prezident Vladimir Putin hökumətlə iqtisadi məsələlərlə bağlı iclas keçirib. O, 2022-ci ildə Rusiya iqtisadiyyatının faktiki dinamikasının bir çox proqnozlardan daha yaxşı olduğunu bəyan edib. Prezident bildirib ki, 2022-ci ildə Rusiyanın ÜDM-i ilkin məlumatlara görə 2,5% azalıb, halbuki, 20%-ə qədər azalma isə proqnozlaşdırılırdı.İlkin məlumata görə, Rusiyanın ümumi daxili məhsulu (ÜDM) 2022-ci ildə 2,5% azalıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə çərşənbə axşamı Rusiya prezidenti Vladimir Putin iqtisadi məsələlərə həsr olunmuş iclasda bildirib.
"İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin məlumatına görə, 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Rusiyanın ÜDM-i cəmi 2,1% azalıb. Bəzi ekspertlər 10%, 15% və hətta 20% azalma proqnozlaşdırırdılar. İlkin məlumata görə, 2022-ci ildə Ruiya iqtisadiyyatı 2,5% azalıb”.
Prezident əlavə edib ki, artıq ötən ilin üçüncü və dördüncü rübündə iqtisadiyyatda ikinci rübdəki kəskin azalma ilə müqayisədə artım qeydə alınıb. O, müsbət tendensiyanı dəstəkləmək və möhkəmləndirmək barədə tapşırıqlar verib.
Vladimir Putinin sözlərinə görə, 2022-ci ildə ölkədə inflyasiya 11,9% təşkil edib ki, bu da hökumətin proqnozlarından az olub, 2023-cü ilin ikinci rübündə isə bu rəqəm 4%-lik hədəfdən aşağı düşə bilər.
“İnflyasiya vətəndaşların gəlirlərinə birbaşa təsir edir. Bu il biz real əmək haqqının artırılmasında və Rusiya ailələrinin rifahının yaxşılaşdırılmasında nəzərəçarpacaq nəticələr əldə etməliyik”, - deyə Putin bildirib.