Asiyanın ən zəif valyutasının daha da ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır
Hindistanın ən böyük özəl bankı olan Axis Bank-dan verilən məlumata görə, 2022-ci ildə Asiyada ən pis nəticə göstərən valyuta olan Hindistan rupisi gələn il də ucuzlaşmaqda davam edəcək.
Marja-nın məlumatına görə, Axis Bank-ın meneceri Neeraj Qambhir Bloomberg TV-yə bildirib ki, "Gələn maliyyə ilində nəzərəçarpacaq dərəcədə daha böyük cari əməliyyatlar balansı kəsiri rupini təzyiq altında qoyacaqdır".
Fed-in aqressiv monetar sərtləşdirməsi (faiz artırması) dolları gücləndirdiyi və Hindistanın xarici maliyyə vəziyyətini pisləşdirdiyi üçün rupi keçən il 10%-dən çox ucuzlaşıb.
Qambhirin sözlərinə görə, Hindistanın Ehtiyat Bankı (RBI ) valyuta ehtiyatlarını artırmaq üçün pul axınını öz resurslarına köçürə, bu da rupiyaya mənfi təsir göstərə bilər.
Qambhir deyib: “RBI son bir ildə valyutanın ucuzlaşmasına nəzarət etmək üçün xeyli miqdarda ehtiyatdan istifadə edib. Daxili bazarlarda əks likvidlik axını olarsa, bundan ehtiyatların bərpası üçün istifadə olunacaq".
Digər tərəfdən ekspert qeyd edib ki, o,rupinin kəskin ucuzlaşacağını gözləmir və aprelin 1-dən başlayacaq maliyyə ilində 2-3 faiz dəyər itkisi gözləyir.