Yaponiya Mərkəzi Bankından sürpriz qərar
Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) 10 illik Yaponiya dövlət istiqrazlarının gəlirliliyi üzrə dalğalanma diapazonunu müsbət və ya mənfi 0,25 faiz bəndindən 0,50 faiz bəndinə qədər genişləndirib.Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) sürpriz bir qərarla Yaponiya dövlət istiqrazlarının gəlirliliyi üzrə dalğalanma diapazonunu artırıb.
Qərara görə, BOJ indi 10 illik Yapon istiqrazlarının gəlirliliyinin mənfi və ya müsbət 0,25 faiz bəndi əvəzinə, mənfi və ya müsbət 0,50 faiz bəndi civarında dəyişməsinə icazə verəcək.
Bu qərar, 10 illik istiqrazların daha geniş diapazonda ticarət olunmasına imkan verir. Bankın yaydığı press-relizdə, qərarın yumşaq pul siyasətinin davamlılığını artıracağı bildirilib.
İclasda BoJ əsas uçot dərəcəsini mənfi 0,1 faiz səviyyəsində saxlayıb. BOJ hər ay istiqraz alışlarını əhəmiyyətli dərəcədə artıraraq 9 trilyon yenə (67,5 milyard dollar) çatdıracağını açıqlayıb. Bu rəqəm daha əvvəl ayda 7,3 trilyon yen olaraq açıqlanmışdı.
Bloomberg-in sorğusuna qatılan 47 iqtisadçının hamısı siyasətdə heç bir dəyişikliyin olmayacağını proqnozlaşdırırdılar.
BOJ borclanma xərclərini aşağı səviyyədə saxlamaqda davam edir.