Rusiya Mərkəzi Bankından sürpriz qərar olmadı
Bazarın gözləntilərinə uyğun olaraq, Rusiya Mərkəzi Bankı ardıcıl ikinci iclasında uçot dərəcəsini dəyişməz saxlayıb. Rusiya Bankının Direktorlar Şurası dekabrın 16-da keçirilən iclasında əsas uçot dərəcəsini illik 7,5% səviyyəsində saxlamaq qərarına gəlib. Eyni qərar şuranın oktyabrda keçirilən iclasında da qəbul edilmişdi. Bundan əvvəl, altı ay ərzində Mərkəzi Bank ardıcıl olaraq hər iclasda əsas uçot dərəcəsini rekord səviyyədə olan 20%-dən aşağı salırdı.Rusiya Mərkəzi Bankı ardıcıl ikinci iclasında uçot dərəcələsini dəyişməyib.
Marja.az xəbər verir ki, Bank faizini 7,5 faiz səviyyəsində sabit saxlayıb. Açıqlamadan sonra rubl itkilərini davam etdirib və dollar qarşısında daha 0,5 faiz ucuzlaşıb.
Mərkəzi bank oktyabr ayında faiz dərəcələrini müharibədən əvvəlki səviyyələrdən aşağı salmaq üçün altı addımda 12,5 faiz bəndi yumşalddıqdan sonra “neytral mövqe” qəbul edib. İstehlak qiymətlərinin kəskin aşağı düşməsindən ruhlanan ölkə fevralın sonlarında işğaldan sonra tətbiq edilən misli görünməmiş tədbirləri tez bir zamanda yumşaldır, çünki iqtisadiyyat ABŞ və müttəfiqlərinin sanksiyalarının təzyiqi altında böhrana düşür.
Rusiyada inflyasiya aprel ayında 18% ilə pik səviyyəyə çatdıqdan sonra, hazırda 12% ətrafındadır.