Xalq Bankın xalis mənfəəti kəskin artıb
2022-ci ilin 9 ayının yekunlarına əsasən, ölkənin ən böyük özəl banklarından biri olan ASC “Xalq” Bankı əsas maliyyə göstəriciləri üzrə stabil artım nümayiş etdirmiş, aktivlərini ilin əvvəli ilə müqayisədə 259,8 milyon manat (11.1%) artıraraq 2 milyard 599,2 milyon manata çatdırmışdır.
Bankın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, Bank 2022-ci ilin III rübünü 19,93 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurmuşdur ki, bu da 2021-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 5,68 milyon manat (39.9%) daha çoxdur.
Hesabat dövrünün sonuna Bankın cəmi kapitalı 466,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 9 aylıq dövr ərzində Bankın kredit portfelinin həcmi 184,8 milyon manat (13.02%) artaraq 1 milyard 603.9 milyon manat, depozit portfelinin həcmi isə 235,3 milyon manat (15,25%) artaraq 1 milyard 778,55 milyon manat təşkil etmişdir.
Xalq Bank aktivlərinin və kredit portfelinin həcminə görə ölkənin üç ən böyük özəl banklarından biri olmaqla bank sektorunda öz mövqeyini qoruyub saxlamaqdadır.