29 xarici aviaşirkət Bakı hava limanına müntəzəm reyslər yerinə yetirir
Sentyabr ayında Azərbaycanın mülki hava limanları 500 mindən çox sərnişinə xidmət göstərib2022-ci ilin sentyabr ayında Azərbaycanın beynəlxalq hava limanları 530 mindən çox sərnişinə xidmət göstərmişdir.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun Mətbuat xidmətinin yaydığı məlumata görə, bu, ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricilərindən təxminən 78% çoxdur.
Paytaxt Bakının hava limanının payına 461 min sərnişin düşür ki, bunun da 412 min nəfəri beynəlxalq reyslərin sərnişinləri təşkil edir.
Məlumatda qeyd edilib ki, göstərilən müddət ərzində AZAL və “Buta Airways” aviaşirkətləri 164 min sərnişinə və beynəlxalq reyslər üzrə 56 min sərnişinə xidmət göstəriblər. Bu, beynəlxalq daşımaların ümumi sayının 47%-ni təşkil etmişdir.
2022-ci ilin sentyabr ayında 29 xarici aviaşirkət Bakı hava limanına müntəzəm reyslər yerinə yetirmişdir. AZAL və “Buta Airways” aviaşirkətlərini nəzərə almadan, ən çox sərnişin “Aeroflot”, “Turkish Airlines” və “Utair” aviaşirkətləri tərəfindən daşınmışdır.
Sentyabr ayında Bakıdan ən populyar beynəlxalq istiqamətlər onluğuna Moskva, İstanbul, Dubay, Tbilisi, Ər-Riyad, Ankara, Əbu-Dabi, Təl-Əviv, İzmir və Antalya şəhərləri daxil olmuşdur. Ümumilikdə bu istiqamətlər üzrə 276 min sərnişinə xidmət göstərilmişdir.