Qazaxıstanda kriptovalyutanın qanuni alınması üzrə ilk əməliyyat keçirilib
Qazaxıstanın milli valyutası - tengə ilə kriptovalyutanın qanuni alınması üzrə ilk əməliyyat Astanada keçirilən "Digital Bridge" beynəlxalq texnologiya forumunun saytında baş tutub.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı Qazaxıstan Avrasiya Bankının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Forumda Qazaxıstanın "İntebix" fond birjası ilə Avrasiya Bankının birgə stendi təşkil olunub. Mətbuat xidmətinin məlumatına görə, sentyabrın 28-də Qazaxıstan prezidenti Kasım-Jomart Tokayev forumda olub və ilk kriptovalyuta əməliyyatı ilə bağlı hesabatı dinləyib.
"İntebix" birjasının direktoru Talqat Dosanov deyib: “Bu, bütün Avrasiya qitəsində bir bankın – müştərinin kripto-birjasının ilk kripto-fiat əməliyyatıdır”.
Bu presedent qazaxıstanlılara təngəyə qanuni olaraq kriptovalyuta almağa imkan verir.
"Avrasiya bankı kriptovalyuta ilə ilk qanuni və şəffaf əməliyyatı həyata keçirib. Bu, tənzimləyici və biznesin birgə işinin nəticəsidir. Bank cəmi 4 ay ərzində birjaya təngənin depozitə qoyulması və çıxarılması prosesini inkişaf etdirməyə nail olub, burada müştərilər +kriptovalyuta ala bilər”, - mətbuat xidməti izah edib.
"Intebix" Qazaxıstanda yerləşən virtual valyuta birjasıdır, respublikada fəaliyyət göstərmək üçün lisenziyaya malikdir və bütün qanuni tələblərə cavab verir. "Biteeu" brendi altında Avropa Birliyi və Avstraliyada lisenziyalıdır.