Belarusun 2023-cü il büdcəsi kəsirlə üzləşəcək
Belarusun gələn il büdcəsi kəsirlə formalaşacaq.
Marja xəbər verir ki, bu barədə çərşənbə axşamı jurnalistlərə respublikanın maliyyə naziri Yuri Seliverstov məlumat verib.
"Biz büdcəni kəsirlə planlaşdırırıq, çünki hələlik bazar gəlirlərimizin tam bərpa olunmaması tendensiyası var. Müəyyən məbləğdə kəsir olacaq, lakin xərcləri maliyyələşdirmək üçün resurslarla təmin olunacaq”,- deyə o bildirib.
Nazir 2022-ci il büdcəsinin icrasından danışıb, hər şeyin nəzərdə tutulan parametrlər çərçivəsində getdiyini diqqətə çatdırıb.
"Bizdə təxminən 2,8 milyard Belarus rublu (1,1 milyard dollar) planlaşdırılan kəsir var idi. Doqquz ayın nəticələrinə görə, təxminən 2,3 milyard Belarus rublu (0,9 milyard dollar) kəsir var idi. Biz planlaşdırılan parametrlər üzrə gedirik. Xüsusi problemli məsələ yoxdur, biz hər şeyi tam şəkildə maliyyələşdiririk".
Çərşənbə axşamı Nazirlər Şurasının Rəyasət Heyətində respublikanın sosial-iqtisadi inkişafının proqnozu, pul siyasətinin əsas istiqamətləri və 2023-cü il büdcəsi müzakirə olunacaq. Ölkənin baş naziri Roman Qolovçenko bildirib ki, gələn il ÜDM-in 3,8%, investisiyaların isə 20% artacağı planlaşdırılır.