Volkswagen Porsche-nin bir hissəsini sataraq 9,4 milyard avroya qədər gəlir əldə etməyi hədəfləyir
Porsche-nin bazar dəyərinin 70-75 milyard avroya çatacağı gözlənilir.Almaniyanın avtomobil istehsalçısı Volkswagen (VW) Qrupu sentyabrın 29-da Porsche avtomobil istehsalçısının səhmlərinin 12,5%-ni 8,7-9,4 milyard avro arasında ilkin kütləvi təklif ilə (IPO) satmağı planlaşdırır.
Volkswagen əldə etdiyi gəlirin təxminən yarısını birdəfəlik xüsusi divident ödəmək üçün istifadə edəcək, qalan hissəsi isə akkumulyator texnologiyasına keçidə kömək etmək üçün avtomobil istehsalçısına (Porsche-yə) veriləcək.
Frankfurt Fond Birjasında ticarət ediləcək qiymətli kağızların dəyərinin 76,5 ilə 82,5 avro arasında olması, idman avtomobil markasının dəyərini 70-75 milyard avroya çatdırması gözlənilir.
İlkin məlumatlara görə, səhmlərin bir hissəsini aparıcı investorlar, ilk növbədə Qətər və Əbu-Dabinin suveren fondları, həmçinin Norveç Bankı alacaq.