Almaniya şirkətlərinin təxminən 90%-i ixtisaslı işçi çatışmazlığı yaşayır
Xammal və enerji çatışmazlığı ilə bərabər, ixtisaslı işçi çatışmazlığı Almaniya üçün üçüncü təhlükə kimi qiymətləndirilir.Almaniya şirkətlərinin təxminən 90%-i ixtisaslı kadr çatışmazlığı problemi ilə üzləşir.
Marja xəbər verir ki, bunu cümə günü Münhendəki Ifo İqtisadi Tədqiqatlar İnstitutunun Ailə Biznesi Fondunun sifarişi ilə keçirdiyi sorğunun nəticələri sübut edir.
Tədqiqatda iştirak edən 1700 müəssisənin 87%-i ixtisaslı işçi çatışmazlığının təsirini hiss etdiklərini bildirib. Sorğuda iştirak edən şirkətlərin üçdə birindən çoxu bunu rəqabət qabiliyyətinə təhlükə kimi görür.
Ailə Biznesi Fondunun idarə heyətinin üzvü, professor Rainer Kirchdörfer, "İxtisaslı işçilərin, indi isə ümumilikdə işçilərin çatışmazlığı Almaniya üçün xammal və enerji çatışmazlığı ilə birlikdə üçüncü təhlükədir" deyib. Eyni zamanda o əlavə edib ki, şirkətlər buna ilk növbədə öz işçilərini öyrətmək, əmək haqqını artırmaq və daha çevik iş saatları yaratmaq üçün səy göstərərək cavab veriblər.
Sorğunun nəticələrinə görə, müəssisələrin 88%-i dövlətdən xüsusən peşə hazırlığı daxil tədbirlər paketi görmək istəyir. Bundan əlavə, sorğuda iştirak edən şirkətlərin 74%-i hesab edir ki, ixtisaslı işçilərin immiqrasiyası və onların ixtisaslarının tanınması prosesi sadələşdirilməlidir. Bununla belə, sorğuda iştirak edən 1300 ailə biznesinin bir çoxu yaşlı insanların daha uzun müddət işləməsini və işləməyən qadınların ödənişli işlərə cəlb olunmasını istəyər.