Qlobal ərzaq qiymətləri ardıcıl 5 ay düşüb
Dünyada ərzaq xərcləri avqust ayında əvvəlki ayla müqayisədə 1,9 faiz azalıb.Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) hazırladığı dünya ərzaq qiymətləri indeksi 5 aydır geriləyir.
Marja xəbər verir ki, FAO-nun Ümumdünya Ərzaq Qiymətləri İndeksi iyulda 140,7-dən avqustda 138-ə düşüb. Mart ayında Rusiyanın Ukraynaya qarşı hücumunun başlamasından sonra indeks 159,7 bəndlə rekord həddə çatmışdı.
Ümumdünya Ərzaq Qiymətləri İndeksi son 5 ayda azalsa da, avqust ayında hələ də ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,9 faiz yüksək olub.
Avqust ayında FAO-nun taxıl qiymətləri indeksi əvvəlki ayla müqayisədə 1,4% azalarkən, qarğıdalı qiymətləri indeksi isə 1,5 faiz artıb.
FAO qlobal taxıl istehsalı proqnozlarını da aşağıya doğru yenidən nəzərdən keçirib. 2022-ci il üçün taxıl istehsalı gözləntiləri 2 milyard 792 milyon tondan 2 milyard 774 milyon tona endirilib. Bu, 2021-ci illə müqayisədə taxıl istehsalının 1,4 faiz azalması deməkdir.
Qlobal ərzaq qiymətləri təklifin mövsümi artımı və bəzi məhsullara tələbin azalması fonunda beşinci ay enişini davam etdirib.
Ukrayna limanlarından daşınan taxılın miqdarı artsa da, şimal yarımkürəsində buğda biçini tədarük çatışmazlığını azaldıb. Ərzaq qiymətlərinin düşməsi yaşayış böhranının dərinləşməsi ilə mübarizə aparan istehlakçılara bir qədər rahatlıq verə bilər, lakin azalma iyul ayından daha az olub.
Yüksək enerji qiymətləri emal proseslərinin xərclərini artırdığından, bir çox ölkədə ərzaq qiymətlərində heç bir azalma yoxdur. Bununla belə, təxmin edilir ki, fermerlər gübrələrdən istifadəni azaltdıqları üçün məhsul uzunmüddətli perspektivdə azala bilər.
Quraqlığın qarğıdalı istehsalı ilə bağlı yaratdığı narahatlıqlar taxıl qiymətlərindəki enişin bir hissəsinin silinməsinə səbəb olub.