Mis ardıcıl 5 aydır ucuzlaşır
Mis, 2008-ci ildən bəri ən uzun müddətdir ucuzlaşır. Mərkəzi bankların faiz artırmaları və qlobal tənəzzüllə bağlı artan narahatlıqların ardınca mis ardıcıl beşinci aydır ucuzlaşır.Mis, 2008-ci il maliyyə böhranına bənzər yeni böhran qorxusu artdıqca, ardıcıl beşinci aydır ucuzlaşamqda davam etdirir.
Marja xəbər verir ki, misin qiyməti, Rusiyanın Ukraynanı işğal etməsindən sonra mart ayında qeydə alınan rekorddan sonra təxminən üçdə bir geriləyib.
Avropadakı enerji böhranı, FED-dən sərt pul siyasətinin davam edəcəyinə dair açıqlamalar və Çinin sıfır Covid strategiyasının tələbatı zədələnəcəyinə dair narahatlıqlar artmaqda davam edir.
Mis tələbi ilə bağlı narahatlıqlar təklif tərəfində davam edən azalmadan üstündür. Dünya mis hasilatının dörddə birindən çoxunu idarə edən Çili, iyul ayında əvvəlki illə müqayisədə hasilatın 8,6 faiz azaldığını bildirib.
Çində isə bu ilin əvvəlində təkrarlanan Covid-19 epidemiyası ilə əlaqədar olaraq Şanxayın iki aylıq bağlanması, müəssisələrin yavaş bərpası və dayanmış tələblə mübarizə apardığı üçün iqtisadiyyat dalğalanmaqda davam edir.
Martın əvvəlində qlobal birjalarda 1 ton misin qiyməti 10 min 800 dolları keçmişdi (10 845 dollar/mt). Bu gün isə 1 ton misin qiyməti 7600 dollar səviyyələrinədək geriləyib.