Panasonic elektromobillər üçün akkumulyatorların istehsalı zavodları tikəcək
Yaponiyanın Panasonic korporasiyası ABŞ-ın Oklahoma ştatında elektromobillər üçün akkumulyatorların istehsalı zavodunun tikintisi ilə bağlı danışıqlar aparır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə günü The Wall Street Journal məlumat yayıb .
Oklahoma zavodu layihəsi 4 milyard dollara başa gələ bilər. Elektrikli avtomobil istehsalçıları istehsal gücünü artırır və təchizatçılardan ən populyar modellər üçün akkumulyator istehsalını artırmağı tələb edirlər.
The Wall Street Journal əlavə edir ki, Oklahoma zavodu ABŞ-ın Kanzas ştatında planlaşdırılan yeni Panasonic zavoduna əlavə olacaq.
Qəzetin yazdığına görə, Tesla elektrik avtomobilləri üçün akkumulyatorlar istehsal edən Panasonic artıq Nevada ştatında bu Amerika şirkəti ilə birgə akkumulyator istehsal edir. Kanzas və Oklahomadakı iki yeni zavod Tesla-nın Texas zavoduna çatdırılma üçün logistik cəhətdən əlverişli yer ola bilər.
Elektrikli avtomobillər ABŞ-da populyarlıq qazanır. İyulun 13-də qeyri-kommersiya məqsədi daşıyan Amerika Avtomobil Assosiasiyasının sorğusu göstərib ki, ABŞ-da insanların dörddə biri qazın qiymətinin artması səbəbindən elektriklə işləyən avtomobillərə keçmək istəyir.