Asiya qazının qiyməti 2021-ci ildən bəri 4 dəfə artıb
Qazprom-un avqustun 31-dən sentyabrın 2-dək “Şimal axını” ilə təchizatın dayandırılması barədə açıqlamasındansonra qiymət artmaqda davam edir.2023-cü ilin yanvarında mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) tədarükü üçün ən bahalı Asiya fyuçerslərinin qiyməti çərşənbə günü də artaraq 1 milyon BTU (British Thermal Units) üçün 71,3 dollara və ya min kubmetr üçün təxminən 2560 dollara yüksəlib. Bu, 2021-ci ildən bəri dörtqat yüksək qiymətdir.
Marja xəbər verir ki, bunu CME Group məlumatları göstərir.
“Qazprom”un avqustun 31-dən sentyabrın 2-dək “Şimal axını” ilə tədarükü dayandıracağını açıqlamasından, eləcə də ABŞ-ın "Freeport LNG" terminalının fəaliyyətinin qismən bərpasının təxirə salınmasından sonra Avropanın ardınca Asiyada LNG qiymətləri artmaqda davam edir.
Bahalaşmanın digər amili isə qışdan əvvəl ehtiyatlarını artıran (anbarlarını dolduran) inkişaf etmiş ölkələr, o cümlədən alış uğrunda Yaponiya və Cənubi Koreya arasında bazarda gərgin rəqabətdir.
AVROPADA QİYMƏT 3100 DOLLARI KEÇİB
Londonun ICE birjasının məlumatına görə, çərşənbə günü ticarət zamanı Avropada qazın qiyməti martın 8-dən bəri ilk dəfə olaraq 1000 kubmetr üçün 3100 dolları ötüb. Sentyabr fyuçerslərinin dəyəri 1000 kubmetr üçün 3113 dollara yüksəlib (və ya MVt/saat üçün 302 avro).