Səudiyyə Ərəbistanı dünya neft bazarının vəziyyətini şizofreniya ilə müqayisə edib
Ölkənin energetika naziri Şahzadə Əbdül Əziz bin Salman Əl Səud bildirib ki, qiymətli kağız və fiziki bazarlar getdikcə daha çox əlaqəsiz olur.Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl Səud bazar ertəsi günü qlobal neft bazarının şizofreniya vəziyyətində olduğunu bildirib.
Marja xəbər verir ki, Səudiyyə Ərəbistanının energetika rəhbəri Bloomberg-ə deyib:
“Kifayət qədər likvidlik olmadan bazarlar fiziki əsasların reallıqlarını rasional şəkildə əks etdirə bilməz və ehtiyat imkanlarının ciddi şəkildə məhdud və ciddi pozulma riskinin yüksək olduğu bir vaxtda saxta təhlükəsizlik hissi yarada bilər. Bazar müəyyən mənada şizofreniya vəziyyətindədir (reallığı qiymətləndirmə bacarığının itirilməsi - red)”.
Onun sözlərinə görə, bu, iştirakçılara risk və qeyri-müəyyənliyi effektiv şəkildə azaltmaq və idarə etmək üçün yanlış siqnallar göndərir.
Nazir vurğulayıb ki, aşağı likvidlik və yüksək volatillik istehlakçılara istehsal gücünün çatışmazlığına diqqət yetirməyə imkan vermir.
Səudiyyə Ərəbistanının Energetika Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib ki, hazırda bazarların fəaliyyətinin şəffaflığı xüsusilə zəruridir. Bu, riskləri effektiv idarə etməyə və bazar iştirakçılarının üzləşdiyi qeyri-müəyyənliklərə uyğunlaşmağa imkan verəcək.
Avqustun 3-də OPEC+ üzvləri sentyabrda neft hasilatının sutkada 100 min barel artırılmasını təsdiqləyiblər. Alyans ölkələrində neft hasilatının ümumi səviyyəsi sutkada 43,955 milyon barelə qədər arta bilər. Yekun kommunikedə vurğulanır ki, dünyada sərbəst neft hasilatı imkanları ciddi şəkildə məhduddur və ehtiyatlar istifadə edilməlidir.