Azərbaycanda 18 bankın faiz xərcləri artıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 8-nin bu ilin I yarısındakı faiz xərcləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə az olub.
Bunlar “Bank Avrasiya”, “PAŞA Bank”, “Zıraat Bank Azərbaycan”, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı”, “Azərbaycan Sənaye Bankı” və “Premium Bank” ASC-lər, İran və Pakistan Milli Banklarının Bakı filiallarıdır.
Ən çox azalma Pakistan bankında (100%), ən az azalma isə “Bank Avrasiya”da (4,7%) qeydə alınıb.
Qalan 18 bankın isə faiz xərcləri artıb. Ən yüksək dinamika “Bank VTB Azərbaycan” ASC-də (79%), ən aşağı dinamika isə “Bank BTB” ASC-də (7,1%) qeydə alınıb.
5 bankın yarım illik faiz xərcləri 25 milyon manatdan çoxdur
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 5-nin bu ilin I yarısındakı faiz xərcləri 25 milyon manatdan çox olub.
Bunlar “Kapital Bank” (40,169 milyon manat), “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” (35,661 milyon manat) ASC-lər, “Access Bank” QSC (26,869 milyon manat), “Unibank” (26,451 milyon manat) və “PAŞA Bank” (25,044 milyon manat) ASC-lərdir.
Qalan 21 bankdan 5-də faiz xərcləri 10-25 milyon manat arasında, 11 bankda 1-10 milyon manat arasında, 5 bankda isə 1 milyon manatdan azdır.
“Renkinq”