Neft Çinlə bağlı narahatlıqlar ilə kəskin ucuzlaşdı
Brent nefti 5%-ə yaxın da ucuzlaşdı.Neft yeni həftəyə Çinlə bağlı narahatlıqlar və İrandan daha çox tədarük gözləntiləri səbəbindən ucuzlaşma ilə başlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, Brent neftinin qiyməti 4,7% azalaraq 93,53 dollara düşüb (Bakı vaxtı ilə saat 15:07-yə olan məlumat).
Çin Xalq Bankı (PBOC) iqtisadiyyata dəstəyi artırmaq üçün gözlənilmədən faiz dərəcəsini 10 faiz bəndi aşağı salıb. Ölkənin neftə olan tələbatı ötən ay təxminən 10 faiz azalıb.
Bazarlarda İranla nüvə sazişinin bərpası prosesi önə çıxır. İran xarici işlər nazirinin sözçüsü bəyan edib ki, saziş tezliklə imzalana bilər və son danışıqlarda mühüm irəliləyiş əldə olunub.
Xam neftin qiyməti son bir neçə ayda iqtisadi geriləmə ilə bağlı narahatlıqlar fonunda ucuzlaşıb və bu, Rusiyanın Ukraynaya işğalından sonra əldə etdiyi bütün qazancları geri qaytarıb.
Çində iqtisadi bərpa iyul ayında zəifləyib, çünki COVID-19 istehlakçı və korporativ xərclərə təsir edir. Sənaye istehsalı bir il əvvələ nisbətən 3,8 faiz artaraq, iyun ayındaki 3,9 faiz artımdan və iqtisadçıların 4,3 faiz artım proqnozundan aşağı olub.