Bahalaşan dollar fonunda avro, funt və qızılda yeni minimum ehtimallarıInvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Ötən həftə Amerikada açıqlanan mənfi makroiqtisadi göstəricilər fonunda FED-in növbəti toplantıda faiz dərəcələri 0.75% artıracağı ehtimallarının yüksəlməsi EURUSD məzənnəsinin kəskin ucuzlaşmasına səbəb olsa da, məzənnə 1.0380 hədlərindən dəstək görməkdədir.
GBPUSD məzənnəsində də eniş tendensiyasının davam etdiyi müşahidə olunur. Əgər 1.2070 həddi aşağıya doğru qırılsa, funt sterlinqin dollar qarşısında 1.1980 hədlərinə qədər ucuzlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır
Enişlə başa vurduğu həftənin ardından qızıl 1780$-dan dəstək alaraq yeni həftəyə bir qədər artımla başlayıb. Qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyərinin 1813$-ın üzərində möhkəmlənə bilsə, 1825$-a (58.68$/qram) kimi bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.