Amerikada inflyasiyanın son 41 ilin maksimumlarına yüksəlməsi fonunda FED-in daha sərt monetar siyasət xətti izləyəcəyi yönündəki ehtimalların artması EURUSD məzənnəsinin kəskin ucuzlaşmasına səbəb olmaqdadır.
Təhlillərə əsasən, cütlüyün qiyməti 1.05$-ın altında qaldıqca eniş tendensiyası 1.03$-a kimi davam edə bilər.
GBPUSD məzənnəsində də eniş tendensiyası müşahidə olunur. Əgər 1.23$-ı altında qalsa, funt sterlinq 1.21$-ə qədər ucuzlaşa bilər.
Bununla yanaşı, İngiltərədə ÜDM göstəriciləri, İngiltərə mərkəzi bankının toplantısı və faiz qərarı investorların diqqət mərkəzində olacaqdır. Həmçinin çərşənbə axşamı baş tutacaq FED toplantısı və qəbul olunacaq faiz qərarı da maraqla gözlənilir.
1$-ın 17TL-yə qədər bahalaşmasından sonra USDTRY məzənnəsində qiymətin 18TL hədlərinə qədər yüksələcəyi proqnozlaşdırılır.
Ötən həftənin son ticarət günündə 121$-a kimi ucuzlaşsa da, neftdə artım trendinin qorunduğu ehtimal olunur.
Əlvan metallar bazarlarında qızıl etibarlı liman rolunu uğurla davam etdirir. 1865$-dan təklif olunan qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyərinin 1890$-a (60.77$/qram) kimi bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.