Azərbaycanın qabaqcıl nəşriyyat şirkətinin xalis mənfəəti 3 dəfədən çox azalıb
Azərbaycanın qabaqcıl nəşriyyat şirkətlərindən biri olan "Şərq-Qərb" ASC 2021-ci il 1 milyon 153 min manat xalis mənfəət ilə bağlayıb. Halbuki, Şirkət 2020-ci ili 3 milyon 680 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdu. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə "Şərq-Qərb"in xalis mənfəəti 3,2 dəfə azalıb. Şirkətin mənfəətlilik dərəcəsi 61%-dən 30%-ə, xalis mənfəət dərəcəsi 24%-dən 10%-ə düşüb.
Marja.az xəbər verir ki, 2020-ci ildə "Şərq-Qərb" ASC-nin satışdan gəlirləri 15 milyon 606 min manat ikən, 2021-ci ildə 11 milyon 346 min manata düşüb (27,3% azalıb).
31 Dekabr 2021-ci il tarixində "Şərq-Qərb" ASC 9 milyon 14 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 2020-ci ilin sonunda 10 milyon 102 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
14 sentyabr 2001-ci il tarixində ASC kimi dövlət qeydiyyatına alınmış "Şərq-Qərb" şirkətinin əsas fəaliyyəti çap, nəşr və digər poliqrafiya məhsullarının hazırlanmasından ibarətdir.
Qeyd edək ki, koronavirus pandemiyası da "Şərq-Qərb" ASC-yə mənfi təsir göstərib. Gəlirlərin və xalis mənfəətin azalması pandemiya ilə bağlıdır.