Azərbaycanın iri un istehsalçısı böyük zərər açıqladı
"Karmen" markalı un və un məhsullarının istehsalçısı olan "Karat Holdinq" MMC 2021-ci ili 1 milyon 367 min manat xalis zərər ilə başa vurub. Halbuki, şirkət 2020-ci ili 4 milyon 287 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja.az xəbər verir ki, 2021-ci ildə "Karat Holdinq"in satışdan gəlirləri 75 milyon 916 min manat təşkil edib. Şirkət 2020-ci ildə satışdan 82 milyon 477 min manat gəlir əldə etmişdi. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə şirkətin satışdan gəlirləri 8% azalıb.
Ötən il "Karat Holdinq" 7 milyon 444 min manat sair gəlirlər də əldə edib (2020-ci ildə 14 min 436 manat).
2021-ci ildə "Karat Holdinq"in cəmi gəlirləri 83 milyon 359 min manat, cəmi xərcləri isə 84 milyon 725 min manat təşkil edib. 2020-ci ildə holdinqin cəmi gəlirləri 82 milyon 492 min manat, cəmi xərcləri isə 78 milyon 204 min amanat təşkil etmişdi. Xərclərin artması ilə əlaqədar olaraq şirkət ötən il zərərə düşüb.
Azərbaycanda ən iri un istehsalçılarından biri olan “Karat Holdinq” MMC “Karmen” və “Yeganə” markalı unların istehsalçısıdır.