5 bankın rüblük faiz gəlirləri 30 milyon manatdan çoxdur
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 5-nin 2022-ci ilin 1-ci rübündəki faiz gəlirləri 100 milyon manatdan çox olub.
Bunlar “Kapital Bank” (139 milyon 950 min manat), “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” (119 milyon 76 min manat), “PAŞA Bank” (71 milyon 495 min manat), “Unibank” (37 milyon 307 min manat) ASC-lər, “Access Bank” QSC-dir (30 milyon 679 min manat).
Qalan 21 bankdan 7-də faiz gəlirləri 10-30 milyon manat arasında, 12 bankda 1-10 milyon manat arasında, 2 bankda isə 1 milyon manatdan azdır.
5 bankın faiz gəlirləri azalıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 5-nin bu ilin 1-ci rübündəki faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə az olub.
Bunlar “Premium Bank”, “Azərbaycan Sənaye Bankı” və “AFB Bank” ASC-lər, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC, Pakistan Milli Bankının Bakı filialıdır.
Ən çox azalma Pakitan bankında (62,5%), ən az azalma isə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan”da (7,1%) qeydə alınıb.
Qalan 21 bankın isə faiz gəlirləri artıb. Ən yüksək dinamika “Bank VTB Azərbaycan” ASC-də (71,1%), ən aşağı dinamika isə “Xalq Bank” ASC-də (1,1%) qeydə alınıb.