“Expressbank” 2021-ci il üzrə audit hesabatını açıqladı
“Expressbank” 2021-ci il üzrə audit hesabatını açıqlayıb. Hesabata görə, Bank ötən ili 10 milyon 569 min manat mənfəətlə başa vurub.
Ötən il “Expressbank”ın faiz gəlirləri 6% artaraq 41 milyon 607 min manat, haqq və komissiya gəliri 12.3% artaraq 10 milyon 409 min manat təşkil edib. Bankın haqq və komissiya xərci 7 milyon 757 min manat, işçi heyəti ilə bağlı, ümumi və inzibati xərcləri 28 milyon 78 min manat olub.
KREDİTLƏR PORTFELİ ARTIB
2021-ci ildə “Expressbank”ın cəmi aktivləri 350 milyon 35 min manat olub ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 12% artımdır. Bunun 255 milyon 815 min manatı müştərilərə verilmiş kreditlərdir. Belə ki, bankın kredit portfeli 26.2% böyüyüb.
Bankın ötən il öhdəlikləri 16% artaraq 228 milyon 693 min manat, cəmi kapitalı 4.5% artaraq 121 milyon 342 min manat olub.
DEPOZİT PORTFELİNİN HƏCMİ ÇOXALIB
Depozit portfelində əvvəlki illə müqayisədə 31 % artım olmuşdur.
Xatırlatma etmək istərdik ki, beynəlxalq maliyyə agentliyi “Fitch Ratings” tərəfindən yüksək dəyər görmüşdür.
İqtisadi və maliyyə sektorunda adekvatlıq, müştəri portfelinin artım tempinin inkişafı, gəlir potensialı və şəffaflıq kimi kriteriyalarda dəyərləndirmə apararan “Fitch Ratings” agentliyi “Expressbank”ın fəaliyyətinə yüksək qiymət verərək Bankın reytinqini “B” səviyyəli “stabil” proqnozu ilə təsdiqləyib. Fitch Ratings" agentliyinin müvafiq metodologiyasına əsasən (Fitch Core Capital) risk dərəcəsi ilə ölçülmüş aktivlərin 38%-ni təşkil etmişdir.