Səudiyyə Ərəbistanı 2027-ci ilə qədər neft hasilatını gündəlik 13 milyon barelə çatdırmaq niyyətindədir
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı 2027-ci ilin əvvəlinə qədər neft hasilatını gündəlik 13 milyon barrelə çatdırmağı düşünür.
Marja.az xəbər verir ki, bu sözləri bazar ertəsi enerji naziri Əbdüləziz bin Salman Əl Səud Bəhreyndə keçirilən enerji konfransı zamanı deyib.
"Krallıq 2026-cı ilin sonu və ya 2027-ci ilin əvvəlinə qədər neft hasilatını tədricən sutkada 1 milyon barel artırmaq niyyətindədir", - Əl-Ərəbiyyə telekanalı Səudiyyə nazirinin sözlərindən sitat gətirib: "Beləliklə, biz ümumilikdə daha çox neft hasil etməyi planlaşdırırıq. 13 milyon bareldən çox”.
Əl Səud qeyd edib ki, “neftin kəşfiyyatı və hasilatına investisiyalar yalnız bu məqsədə çatmağa yönəldiləcək”. O, həmçinin əlavə edib ki, “ölkə daxilində bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə daha da neft ixracına cəmləşməyə və digər ölkələrə tədarük olunan xammalı artırmağa imkan verəcək”.
Bundan əlavə, səudiyyəli nazir vurğulayıb ki, “energetika sektorunda istehsal potensialının tükənməsi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət yetirməli olduğu qlobal problemdir”.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) may hesabatına əsasən, digər OPEC+ ölkələrindən fərqli olaraq, Səudiyyə Ərəbistanı apreldə hasilatı bir qədər artıra bilib - bir ay əvvəlki 10,28 milyon barellə müqayisədə sutkada 10,4 milyon barelə qədər.