Yaponiyanın aparıcı şirkətlərinin xalis mənfəəti ölkə tarixində maksimuma çatıb
The Asahi qəzetinin məlumatına görə, mənfəət 35,6% artıb2021-ci maliyyə ilinin sonunda (31 mart 2022-ci il) Tokio Fond Birjasının elit birinci bölməsindən aparıcı Yaponiya şirkətlərinin xalis mənfəəti bir əvvəlki hesabat ili ilə müqayisədə 35,6% artaraq 33,5 trilyon yen (275 milyard dollardan çox) təşkil edib. Bu məbləğ ölkə tarixində bütün zamanların ən yüksək səviyyəsidir.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə cümə günü “The Asahi” qəzeti məlumat yayıb.
Martın 31-nə olan məlumata görə, bu şirkətlərin il ərzində satışları təxminən 8% artaraq 500,4 trilyon yen (təxminən 3,9 trilyon dollar) təşkil edib.
Mənfəət artımı əsasən yenin dollara nisbətdə ucuzlaşması hesabına əldə edilib ki, belə ki, ucuz yen Yaponiya şirkətlərinin xaricdəki əməliyyatlardan əldə etdikləri gəlirləri kəskin şəkildə artırır. Bundan əlavə, iri ticarət korporasiyaları son illərdə bahalaşan enerji daşıyıcıları və digər təbii sərvətlərin satışından ciddi pul qazanıblar.