McDonald's Rusiya və Ukraynada işlərin dayandırılması səbəbindən 127 milyon dollar zərər etdiyini açıqladı
Amerikanın McDonald's korporasiyasının Rusiya və Ukraynada işlərinin dayandırılması nəticəsində itkiləri 127 milyon dollar təşkil edib.
Marja.az xəbər verir ki, ümumi itkilərin 27 milyon dolları kirayə haqqı, xidmətlər və işçilərin əmək haqları, qalan 100 milyon dolları isə fast food restoranlarının bağlanması səbəbindən xarab ola biləcək məhsulların silinməsidir.
McDonald's əvvəllər Ukraynada restoranların fəaliyyətinin dayandırılmasının nəticələrini nəzərə almadan Rusiyanı tərk etməsi nəticəsində hər ay təxminən 50 milyon dollar itirəcəyini proqnozlaşdırmışdı. Fast food şəbəkəsi Ukraynada fevralın 24-də, Rusiyada isə martın 14-də fəaliyyətini dayandırıb.
Hesabatda bu iki ölkədə işlərin bərpası vaxtı ilə bağlı proqnozlar verilmir.
Korporasiyanın prezidenti Kris Kempzinskinin qeyd edib ki, McDonald's rəhbərliyi vəziyyəti müntəzəm olaraq təhlil edir və növbəti rübün sonundan (iyun 2022) gec olmayaraq səhmdarlara iş perspektivlərinin qiymətləndirilməsini təqdim edəcəyini ümid edir.
Ümumiyyətlə, McDonald's mütəxəssislərin gözlədiyindən daha müsbət nəticələr göstərib. Rüb ərzində ümumi gəlir 11% artaraq 5,66 milyard dollar təşkil edib.Cümə axşamı Nyu-York Fond Birjasında korporasiyanın səhmləri 3%-dən çox bahalaşıb.