“OPEC+” gündəlik neft hasilatını 400 min bareldən çox artıra bilər
“OPEC+” (OPEC və təşkilata daxil olmayan ölkələri əhatə edən neft istehsalının azaltması üzrə təşəbbüs) ölkələri planlaşdırıldığı kimi iyunda neft hasilatını gündəlik daha 432 min barel artıracaq.
Bu barədə “Reuters“ alyansdakı mənbələrə istinadən xəbər verir.
“Çox güman ki, “OPEC+” sazişin mövcud şərtlərinə əməl edəcək və mayın 5-də keçiriləcək iclasda iyunda neft hasilatını gündəlik 432 min barel artırmağa razılaşdıracaq”, - məlumatda qeyd olunur.
Xatırladaq ki, "OPEC+" ölkələri nazirlərinin iyul ayında keçirilmiş 19-cu iclasında qəbul edilən razılaşmaya görə, avqustdan başlayaraq "OPEC+" ölkələrinin gündəlik xam neft hasilatının hər ay 400 min barel artırılması, 5,8 mln. barel həcmində ixtisarların 2022-ci ilin sentyabrında başa çatdırılması və gələn ilin mayından etibarən neft hasilatının baza səviyyəsinə qismən düzəlişlər edilməklə "Əməkdaşlıq Bəyannaməsi"nin müddətinin 2022-ci ilin sonunadək uzadılması nəzərdə tutulub. Azərbaycan da "OPEC+" razılaşmasının iştirakçısıdır.