“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” ilk rübü mənfəətlə tamamlayıb - MALİYYƏ GÖSTƏRİCİLƏRİ
“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” 2022-ci ilin ilk rübünü mənfəətlə tamamlamış, əsasən biznes kreditlərinin və qeyri-faiz gəlirlərinin həcmini artırmışdır.
“Yapı Kredi Bank Azərbaycan”ın yaydığı məlumatda bildirilir ki, Bank qeyd edilən dövrü 400 min manat xalis mənfəətlə başa vurmuşdur və qeyri-faiz gəlirini ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 36 % artıraraq 3.9 milyon manata çatdırmışdır.
Cari ilin ilk rübündə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC müştərilərə verilən kreditlərin ümumi həcmini 9% və biznes kredit portfelini 14% artırmışdır. Belə ki, korporativ müştərilərə verilən kredit portfelinin həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 37 milyon manat artaraq 2022-ci ilin mart ayının sonunda 133 milyon manata çatmışdır və həmin portfelin iqtisadi sahələr üzrə strukturunda qeyri-neft sektoru üstünlük təşkil edir. Bank işğaldan azad olunan torpaqlarda yenidənqurma işlərinə cəlb edilmiş şirkətlərə maliyyə xidmətləri göstərməyə davam etmişdir.
Bankın cari ilin ilk 3 ayında I dərəcəli kapitalının adekvatlıq əmsalı 33%, məcmu kapitalının adekvatlıq əmsalı 34%, leverec əmsalı 20%-ə bərabər olmuşdur. Nəticə etibarilə, bankın kapital adekvatlığı göstəriciləri tənzimləyici orqanın müəyyən etdiyi normalardan əhəmiyyətli dərəcədə yüksək olmuşdur. Qeyd edək ki, Mərkəzi Bankın tələblərinə görə məcmu kapitalın adekvatlılıq əmsalı minimum 10% olmalıdır.
2022-ci ilin ilk rübünün nəticələrinə görə hazırda bankın məcmu kapitalı 75 milyon manat təşkil edir və mövcud qanunvericiliyə əsasən minimum məcmu kapital norması 50 milyon manatdır.