“Turanbank” biznes kreditləri portfelini 10 milyon manata yaxın artırıb
2021-ci ilin sonu ilə müqayisədə 2022-ci ilin ilk rübündə “Turanbank” tərəfindən müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər 20 milyon 520 min manat və ya 4,7% artaraq 456 milyon 965 min manata yüksəlib (31 Mart 2022-ci il tarixinə olan məlumat).
Marja.az xəbər verir ki, ilk 3 ayda "Turanbank"ın istehlak kreditləri portfeli (əhaliyə verilən nağd pul kreditləri) 7 milyon 440 min manat artaraq 99 milyon 954 min manata, biznes kreditləri portfeli 9 milyon 682 min manat artaraq 274 milyon 499 min manata, ipoteka kreditləri portfeli 3 milyon 400 min manat artaraq 82 milyon 513 min manata çatıb.
Xəbər verdiyimiz kimi, “Turanbank” ASC 2022-ci ilin ilk rübünü (yanvar-mart dövrünü) 1 milyon 13 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, Bank ötən ilin eyni dövrünü 105 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2021-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə 2022-ci ilin 1-ci rübündə “Turanbank”ın xalis mənfəəti 9,6 dəfə artıb. Mənfəətin artması gəlirlərin artmasından qaynaqlanıb. Ötən ilin ilk rübündə "Turanbank"ın faiz gəlirləri 9 milyon 366 min manat ikən, 2022-ci ilin ilk rübündə 13 milyon 486 min manata yüksəlib (44% artıb). Bankın qeyri-faiz gəlirləri isə 973 min manatdan 1 milyon 749 min manata qalxıb (80% artıb).