Neft qiymətləri bir qədər yüksəlib
Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya, investorları, OPEC və tərəfdaşlarının hasilatının azaldılmasının koordinasiyalı həyata keçirilməsinin qlobal təklif artığını azaltmaqda olduğuna inandırmağa səy göstərir. Bununla əlaqədar olaraq neft qiymətləri bir qədər yüksəlib.
"Marja" xəbər verir ki, Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri Xalid Əl-Falih, Qazaxıstanda rusiyalı həmkarı Aleksandr Novak ilə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında, ehtiyatların azalmaqda olduğunu və hasilatın azaldılmasının qarşıdakı 3-4 ayda sürətlənəcəyini bildiriblər. Novak isə, Rusiyanın bazarı tarazlığa qovuşdurmaq üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib.
Açıqlamaların ardından neft 0.7 faizə qədər yüksəlib. Bakı vaxtı ilə saat 08:30-a olan məlumata görə, Brent nefti 48,42 dollardan, ABŞ xam nefti isə 46,06 dollardan alıcı tapıb.