Fed-in 0,50 bəndlik faiz artıracağı gözləntiləri güclənir
"PineBridge Investments"dən Omar Slim, ABŞ Mərkəzi Bankının (FED) mart ayında faizləri 0,50 bənd artırması lazım ola biləcəyini söyləyib.
Marja xəbər verir ki, Slim, Fed-in inflyasiya ilə mübarizə üçün mart ayında faizləri 0,50 bənd artırmalı ola biləcəyini qeyd edib.
Slim, "Fed-in inflyasiyanın müvəqqəti olduğuna dair uzun müddətdir davam edən ritorikası onların etibarlılığını zəiflədib, mart ayında 0,50 bəndlik artım masadadır" deyib.
Son zamanlar investorlar FED-in artan inflyasiyaya cavab olaraq faiz dərəcələrini nə qədər sürətlə artıracağını müzakirə edirlər. Swap bazarında bu il 0,25 bəndlik 4 faiz artırımı qiymətlənib və ilk faiz artırımı mart ayında gözlənilir.
FED-in pul siyatəsinin sərtləşdirməsinin yaxınlaşması ilə bağlı fərziyyələr də ABŞ istiqrazlarının faizlərinin artmasına səbəb olur. 2 illik istiqrazın gəlirliyi bu gün də artaraq 1,06%-ə çatıb və 2020-ci ilin yanvar ayından bəri ilk dəfə 1%-i ötüb.
FED-in sədr müavini Lael Brainard keçən həftə FED-in qiymət təzyiqlərini məhdudlaşdırmaq üçün mart ayına qədər faizləri artıra biləcəyini söyləyib. Fed-in San-Fransisko şöbəsinin sədri Meri Deyli və Filadelfiya şöbəsinin sədri Patrick Harker də oxşar açıqlamalar verib.
Slim Bloomberg televiziyasına bildirib ki, Fed rəsmiləri bazarı daha sürətli faiz artımı yoluna hazırlamağa çalışırlar. Həmçinin Slim proqnozlaşdırıb ki, FED faiz dərəcələrini 0,50 bənd artırarsa, ABŞ-ın 10 illik faiz dərəcələri 2-2,25% aralığına yüksələcək.
Milyarder investor Bill Ackman da FED-in inflyasiya ilə mübarizəsini itirdiyini və etibarlılığını bərpa etmək üçün mart ayında faiz dərəcələrini gözlənildiyindən daha çox artırmalı olduğunu qeyd edib.