ABŞ-da məşğulluq proqnozdan 2 dəfə az artıb
ABŞ-da dekabr ayı üzrə kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq məlumatları açıqlanıb. Koronavirusun Omikron variantı hələ məşğulluq bazarına təsirini göstərməsə də, dekabrda məşğulluq artımı 199 min nəfər olub, bu da 400 min olan proqnozdan aşağıdır. Dekabrda işsizlik səviyyəsi 3,9 faizə düşüb.Dekabr ayında ABŞ-da kənd təsərrüfatı sektoru xaric məşğulluq 199 min artıb. İqtisadçıların proqnozu artımın 400 min səviyyəsində olacağı istiqamətində idi.
Ölkədə işsizlik səviyyəsi noyabrdakı 4,2%-dən dekabrda 3,9%-ə geriləyib. Dekabrda ölkədə işsizlik səviyyəsinin 4,1 faizə enəcəyi gözlənilirdi.
Noyabr ayı məşğulluq artımı rəqəmi 210 mindən 249 minə revizə edilib.
Orta saatlıq maaş dekabr ayında noyabr ayı ilə müqayisədə 0,6 faiz artıb, proqnoz 0,4 faiz idi. Orta saatlıq maaş 2020-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə 4,7 faiz artıb. İqtisadçılar 4,2 faiz artım gözləyirdilər.