2-ci rüb | 11,50 | 12,20 |
3-cü rüb | 12,00 | 13,00 |
4-cü rüb | 12,50 | 13,90 |
"Societe Generale" 2022-ci ildə Türkiyə Mərkəzi Bankının təcili faiz artıracağını gözləyir.
"Societe Generale" qarşıdakı günlərdə Türk lirəsində sürətli ucuzlaşama yaşanacağını və Mərkəzi Bankının pul siyasətinin tərsinə dönəcəyini və gələn ilin ilk rübündə faizin 19%-ədək yüksəldiləcəyini nəzərdə tutur.
Dünən Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) maraqla gözlənilən faiz qərarını açıqlayıb və pul siyasəti faizini 1 bənd endirimlə 16%-dən 15%-ə düşürüb.
TCMB sentyabr, oktyabr və noyabr ayı yığıncaqlarında cəmi 4 faiz bəndi endirimlər edərək faizni 19%-dən 16%-ədək azaldıb.
Türk Lirəsinin kəskin ucuzlaşmasına və inflyasiya artımasına baxmayaraq TCMB, dekabr ayında da faiz endiriminə davam edəcəyinin mesajını verib.
Dünən faiz qərarı açıqlanmamaışdan əvvəl 10,57 səviyyəsində olan dollar/TL məzənnəsi, qərar açıqlananadan sonra əvvəl 10,97-yə, sonra 11,31-ə qədər yüksəlib. Məzənnə, faiz endirimləri başlamamışdan əvvəl - sentyabrın əvvəlində 8,27 idi.