Avropa Mərkəzi Bankı inflyasiyanın yüksəlməkdə davam edəcəyinə baxmayaraq, yumşaq monetar siyasətin davam etdiriləcəyini açıqlamasından sonra EURUSD sürətlə ucuzlaşmağa başlayıb və trend 1.13$-a kimi davam edə bilər.
Bununla yanaşı, çərşənbə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 17:30-da ABŞ-ın pərakəndə satış dövriyyəsinə dair dərc ediləcək önəmli fundamental göstəricilər də önəmli rol oynayacaqdır.
İngiltərədə çərşənbə axşamı günü Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da işsizlik və çərşənbə günü inflyasiya göstəricilərin dərc edilməsi də önəmli olacaqdır.
USDTRY məzənnəsi cümə axşamı saat 15:00-da açıqlanacaq TCMB-nin faiz qərarı fonunda yüksəlməkdə davam edir. Qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin birinci bankının faizini 15%-ə azaltmaqda davam edəcəyi ehtimal edilir.
Enerji birjalarında Brent neftin qiymətində müşahidə edilən korreksiyanın 79$-a kimi dərinləşəcəyi proqnozlaşdırılır.
Qlobal risklərin, xüusilə qış aylarına doğru infeksiyaların artması xəbərləri güvənli liman maliyyə aləti kimi qızıla olan tələbi artırıb. Təhlillər əsasən, bir unsiya qiymət 1870$-ı (60.1$/qram) da qırarsa, 1927$-a (62$/qram) kimi yüksələ bilər.