FED sədrinin cümə günü çıxışından sonra EURUSD məzənnəsi yenidən bahalaşmağa başlayıb. ABŞ-da yüksək inflyasiya təchizat zəncirində ciddi problemlərlə əlaqədar olduğu üçün bunu monetar siyasətlə həll etmək mümkün deyildir və beləliklə, faiz artımına da gedilməyəcəkdir.
Təhlillərə əsasən, avro 1.18$-ın üzərinə kimi bahalaşa bilər. Bununla yanaşı, cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da baş tutacaq Avropa Mərkəzi Bankının önəmli mətbuat konfransı və cümə günü saat 13:00-da açıqlanacaq inflyasiya da diqqət mərkəzindədir.
GBPUSD də 1.37$-da dəstək görməyə başlayıb və 1.39$-a kimi bahalaşa bilər. Burada neft qiymətlərinin dəyər qazanması da önəmli rol oynayır.
TCMB-nin faizini 16%-ə saldıqdan sonra lirə əlavə 7% ucuzlaşıb. Hazırda USDTRY məzənnəsi 9.80Tl-yə yaxın ticarət edilir və 10.30TL-yə kimi yüksələ bilər.
Enerji birjalarında neftə olan tələbin artması ilə Brent nefti son 3 ilin maksimumunu yeniləməkdə davam edir. Beləliklə, 87$-ın qırılması ilə 94$-a kimi də dəyər qazanacağı proqnozlaşdırılır.
Təchizat zəncirində vəziyyətin pisləşməsi, əmək bazarında yaxşılaşma proqnozlarının zəifləməsi və qışda infeksiyaların artması ehtimalları qızıla olan tələbi yenidən artırıb. 1814$-ın (58.3$/qram) qırılması ilə bir unsiya qiymət 1825$-a (58.7$/qram) kimi də dəyər qazana bilər.