Azərbaycan Mərkəzi Bankı bu il 5-ci faiz qərarını açıqlayacaq
Azərbaycan Mərkəzi Bankı faiz dəhlizinin parametrlərinə dair növbəti qərarını 30 İyul 2021-ci il tarixində (cümə günü) verəcəkdir.
Marja xəbər verir ki, növbəti qərar Mərkəzi Bankın 2021-ci ildə aiz dəhlizinin parametrlərinə dair 5-ci qərarı olacaqdır. Mərkəzi Bank bu il faiz dəhlizinin parametrlərinə dair 8 dəfə qərar nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin ötən dövründə keçirilmiş 4 iclasda Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin dəyişməz saxlanılması haqqında qərarlar qəbul edib.
Koronavirus pandemiyasının davam etməsi, inflyasiyanın istiqamətinə dair qeyri-müəyyənliklər Mərkəzi Bankın 2021-ci ildə gözləmə mövqeyi tutmasına səbəb olub.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı qeyd edib ki, faiz dəhlizinin parametrlərinə dair növbəti qərarlar inflyasiya hədəfinə nail olunması vəziyyəti, inflyasiya gözləntiləri, xarici və daxili risklərin dəyişiminin təsirləri nəzərə alınmaqla qəbul ediləcəkdir.
Ötən dövrdə dünya bazarlarında neftin qiymətinin bahalaşması davam edib, Azərbaycanda iqtisadi artım sürətlənib, ixrac idxalı üstələdiyindən tədiyə balansı yaxşılaşıb. İnflyasiyanı artırıran faktorların rolu yüksəlsədə 2021-ci ilin 6 ayında inflyasiya 4,3% təşkil edib, bu Mərkəzi Bankın hədəfi (4±2% yəni 2% - 6 % civarı) çərçivəsindədir.
Lakin qeyd edilməlidir ki, ötən ilin 2,7-3% civarında dəyişən illik inflyasiya 2021-ci ilin əvvəlindən bəri yüksəlir.
Mərkəzi Bank iqtisadi artımın və uyğun olaraq məcmu tələbin bərpası prosesinin qısa və ortamüddətli perspektivdə əhəmiyyətli inflyasiya təzyiqi yaradacağı gözləmir. Qiymətləndirmələrə görə ilin qalan dövründə monetar amillərin inflyasiyaya artırıcı təsiri əhəmiyyətli olmayacaqdır. Tədiyə balansının yaxşılaşması valyuta bazarında sabitliyi möhkəmləndirməklə xarici və daxili xərc amillərinin, xüsusilə də dünya ərzaq bazarında bahalaşmanın inflyasiyaya artırıcı təsirlərini neytrallaşdırır.
Qısası, bu dəfə də Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti faiz dəhlizi parametrlərinin dəyişməz saxlanılması barədə qərar qəbul edə bilər.