Rusiya faizi kəskin artırdı
Rusiya Mərkəzi Bankı əsas faiz dərəcəni 1 faiz bəndi artıraraq 6,5%-ə çatdırıb. Marja xəbər verir ki, bu, 2014-cü ildən bəri ən yüksək faiz artımıdır. Mərkəzi Bank inflyasiya proqnozunu da əhəmiyyətli dərəcədə artırb - bu il 5.7-6.2% -ə çata bilər.
Rusiya Mərkəzi Bankının veb saytında edilən açıqlamaya görə, Bankın İdarə Heyəti əsas faiz dərəcəni 1 bənd artıraraq 6,5% -ə qaldırıb. Bu, Mərkəzi Bankın artan devalvasiya və inflyasiya riskləri fonunda dərəcəni 10,5% -dən 17% -ə qaldırdığı 2014-cü ilin dekabrından bəri ən kəskin artımdır.
Rusiya iqtisadiyyatı bu ilin ikinci rübündə artıq pandemiya səviyyəsinə çatıb, eyni zamanda istehsal artan tələbatla ayaqlaşmır. Yüksək inflyasiya gözləntiləri nəzərə alınaraq faiz artırılır. Rusiya Bankının inflyasiya hədəfi 4%-dir.
Həmçinin Tənzimləyici 2021-ci ilin sonu üçün inflyasiya proqnozunu aprel ayındakı 4.7-5.2%-dən 5.7-6.2%-ə dəyişdirib. Qiymət artımı yalnız 2022-ci ildə 4-4,5%-ə qayıda bilər.
Eyni zamanda, Rusiya Bankı əsas faiz dərəcənin daha da artmasını istisna etmir.
“Vəziyyət ilkin proqnoza uyğun olaraq inkişaf edərsə, Rusiya Bankı növbəti iclaslarda əsas dərəcənin daha da artırılmasının məqsədəuyğunluğunu qiymətləndirəcəkdir”, -deyə Mərkəzi Bank açıqlamasında belə bir siqnal verib.