Belarus Milli Bankı, Qərbin sanksiyaları səbəbindən valyuta bazarına təzyiqin artacağını gözləyir
Belarus Milli Bankı, Qərb sanksiyalarının maliyyə və bank sektorlarına dərhal təsir edəcəyini gözləmir, lakin valyuta bazarına təzyiqlərin artacağını proqnozlaşdırır.
“Həqiqətən, bu tədbirlərin maliyyə sektoru üzərində müəyyən dərəcədə təsiri olacaqdır. Gələcəkdə Belarusun ixrac həcmlərinin və buna görə ölkəyə daxil olan valyuta gəlirlərinin bir qədər azalacağını gözləmək olar ”, - Marja xəbər verir ki, bazar ertəsi günü Milli Bankın İdarə Heyəti sədrinin müavini Dmitri Kalechits bildirib.
Dmitri Kalechits, "Bununla birlikdə, Belarusun idxal da azalacaq",- deyib.
Onun sözlərinə görə, "bu şokun xarici ticarət balansına təsiri mülayim olacaq və zaman keçdikcə düzələcək".
Kaleçits qeyd edib ki, xarici maliyyələşmə imkanları müəyyən dərəcədə azalacaq. Eyni zamanda, bu, "kifayət qədər böyük həcmdə borcların yenidən maliyyələşdirilməsinə ehtiyac olduğu xarici dövlət borcu sahəsinə ən güclü şəkildə təsir edə bilər". Bundan əlavə, "valyuta bazarına təzyiqdə müəyyən bir artım" gözləmək olar. “Lakin bu bir gecədə baş verməyəcək. Xarici şokların təsiri tədricən özünü göstərəcəkdir. İqtisadi agentlər dəyişdirilmiş reallıqlara uyğunlaşacaqlar”.
Onun sözlərinə görə, Belarusda əhalinin mənfi gözləntiləri qalmaqdadır, nəticədə fiziki şəxslərin bank sistemindən vəsaitlərinin çıxarılması, həmçinin xarici valyutaya artan tələb qalmaqdadır ki, bu da maliyyə təşkilatlarının mənbələrinə və onların imkanlarına mənfi təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, respublikanın bank sistemi müəyyən bir təhlükəsizlik həddinə malikdir, tənzimləyici ortaya çıxan təhdidlərə çevik və sürətli cavab verir.
Bir sıra Avropa ölkələri və Amerika Birləşmiş Ştatları 2020-ci ilin avqust ayında Belarusda keçirilmiş prezident seçkilərinin nəticələrini tanımır və Belarus hüquq-mühafizə orqanlarının etirazçılarla əlaqəli hərəkətlərini çox sərt hesab edirlər. Bu fonda Qərb Belarusa qarşı sanksiyalar və digər məhdudiyyətlər tətbiq edir. 25 İyunda Avropa Birliyinin ölkəyə qarşı iqtisadi sektorda tətbiq olunan sanksiyaları qüvvəyə minib.
Həmçinin Avropa Birliyi (AB), MAZ və Belaz kimi zavodlar daxil olmaqla 166 fiziki və 15 hüquqi şəxsə təsir edən dörd fərdi sanksiya paketini təqdim edib. Bu siyahıdakı bütün şəxslərin AB-yə girişi və Avropa maliyyə bazarlarına girişi qadağandır. Avropa müəssisələrinin hüquqi şəxslər ilə hər hansı bir iqtisadi münasibət qurması qadağandır. Bundan əlavə, AB ölkələri Belarus ərazisi üzərindən uçmaqdan imtina ediblər və Belarus hava yollarının AB hava məkanında uçuşlarına qadağa qoyulub. Minsk bu cür sanksiyaları səhv və Belarusiyanın daxili işlərinə müdaxilə hesab edir.