Azərbaycan iş adamı Rusiyada metanol zavodu inşa edəcək
Azərbaycanlı iş adamı Nizami Piriyev Rusiyanın Arxangelsk şəhərində iri layihə reallaşdırmağı planlaşdırılır.
Rusiya mətbuatının verdiyi məlumata görə, azərbaycanlı iş adamı təbii qazdan hazırlanan metanol istehsalı ilə bağlı zavodun inşasına başlayır.
Məlumata görə, yatırılacaq investisiyaların həcmi 63 milyard rubl və ya 867,3 milyon ABŞ dolları olaraq qiymətləndirilir.
Artıq bununla bağlı N. Piriyev Arxangelsk vilayətinin qubernator müavini Viktor İkonnikovla görüş də keçirilib.
Qeyd edək ki, zavodun yerinin Arxangelsk şəhərinin seçilməsi təsadüfi deyil. Təbii ki, buradan Şimali Avropa və Aralıq dənizi hövzəsinə gəmilərlə metanol göndərmək mümkündür. Metanol zavodunun istifadəyə verilməsi, fəaliyyətə başladığı ilk 10 ildə regional büdcəyə 15 milyard rubldan çox (206,7 milyon ABŞ dolları) vergi gətirməyi vəd edir.
Həmçinin, zavod metanol istifadə edən müəssisələrin yerləşəcəyi bir texnoparkın təşkili üçün imkanlar açır. Eyni zamanda, Arxangelsk iqtisadiyyatı şaxələndirilir ki, bu da yerli dəniz limanı və balıqçılıq şirkətlərinin işindən çox asılıdır. Bölgədəki bitki üçün əlverişli bir rejim yaradılır.
Bildirilir ki, zavodun inşası üçün artıq boş torpaq sahəsi də seçilib. Müəssisə Rusiyanın Arktik zonasında rezident statusu da alaraq, müxtəlif güzəştlər də hüququ əldə edə bilər.